Ahimsa - co oznacza?

Ahimsa to zasada moralna obecna w hinduizmie, buddyzmie, a przede wszystkim w dżinizmie, która nakazuje poszanowanie wszelkiego życia, zaleca niezabijanie i niezadawanie obrażeń cielesnych żadnym istotom żywym – ludziom, zwierzętom, a w dżinizmie także roślinom i Ziemi. Oczywiście ahiṁsā zawiera w sobie również działania dla ochrony Matki Ziemi.

Ahmisa to sanskryckie słowo oznaczające „niestosowanie przemocy”. Termin ten pochodzi od rdzenia himsa, oznaczającego „sprawiać ból” i przedrostka a, który oznacza „nie”.

W szerszym znaczeniu ahimsa oznacza „uniwersalną miłość i współczucie”. Praktyka ahimsy polega na powstrzymywaniu się od zadawania bólu fizycznego i psychicznego jakiejkolwiek żywej istocie. Krótko mówiąc, Ahmisa oznacza brak przemocy w myślach i działaniach, w ciele i duszy.

Ahiṁsā to również działanie na rzecz dobra innych i siebie samego. Krytykowanie innych, wyszukiwanie w nich wad, niepokojenie innych, w pierwszej kolejności uderza w tego, który to robi. Niepokoi jego umysł. Ponieważ to, na czym skupiamy umysł, zostaje w nas. Takie myśli zanieczyszczają umysł, wzburzają go. Przemoc w jakiejkolwiek postaci (hiṁsā) sprawia, że świadomość staje się ograniczona i prymitywna. Za każdym razem, kiedy myślimy negatywnie o sobie lub innych, wypowiadamy negatywne lub agresywne słowa, szkodzimy sobie samym. Przemoc względem nas samych jest źródłem innych form agresji. Dlatego stosowanie zasady ahimsy zaczyna się od nas, w naszym własnym domu. Jedynie przyjmując dobre nawyki możemy porzucić stare i niepożądane. Porzucając niepotrzebną przemoc, rozwijamy współczucie i miłość względem innych.

Korzyści z praktykowania ahimsy obejmują:

  • Zwiększa siłę woli.
  • Kultywuje współczucie.
  • Rozwija miłość do siebie i innych.
  • Oczyszcza myśli.
  • Pomaga osiągnąć spokój ducha.

Comments ()

Produkt dodany do listy życzeń

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.