Czy warto stosować ekologiczne podpaski i tampony?

Szacuje się, że każda kobieta w czasie swojego życia zużywa od 11 do 16 tysięcy podpasek lub tamponów. Niestety współczesne środki higieny osobistej dla kobiet nie są ani ekologiczne, ani zdrowe. W praktyce niewiele z nas zastanawia się, z czego zrobione są podpaski i jak wygląda proces ich produkcji.

Tymczasem przy wytwarzaniu środków higienicznych dla kobiet zużywa się tony chemikaliów oraz marnuje tysiące litrów wody. Takie substancje chemiczne jak wybielacze, czy nadające przyjemny zapach węglowodory aromatyczne, nie są obojętne ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska naturalnego. Ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych podpasek i tamponów są wielorazowe środki higieniczne. Sprawdź, czy warto je stosować i jak wybrać najlepsze.

Ekologiczne środki higieny osobistej podczas miesiączki - dlaczego warto je stosować?

Choć wiele Pań nadal podchodzi do nich sceptycznie, to stosowanie ekologicznych środków higienicznych wielokrotnego użytku podczas miesiączki ma sens i naprawdę może nam przynieść wiele korzyści.
Trzy najważniejsze to:

 1. Zdrowie.
  Niestety tradycyjne podpaski i tampony zawierają mnóstwo szkodliwych substancji chemicznych. Mogą one powodować podrażnienia, zaczerwienienia, reakcje alergiczne, zaburzać naturalną florę bakteryjną pochwy przyczyniając się do powstania infekcji intymnej, a niektóre z nich mają nawet działanie kancerogenne.
  Podpaski i tampony to środki higieniczne używane przez nas wielokrotnie przez długi okres. W praktyce oznacza to, że materiały, z których są wykonane przez długie miesiące, a nawet lata mają bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Zawarte w nich substancje chemiczne takie jak na przykład wybielacze, przenikają więc do tkanek naszego organizmu.
  Niestety badania wykazały, że w wyniku użycia wybielacza chlorowego (jest on stosowany w produkcji praktycznie każdych podpasek i tamponów), powstają trujące i rakotwórcze dioksyny. Wykryto je we wszystkich przebadanych podpaskach i tamponach. A nie są to jedyne substancje chemiczne, których obecność w środkach higienicznych wykazały niezależne badania. Pełna ich listę można znaleźć w Internecie.
  Wybierając ekologiczną higienę podczas miesiączki, nie narażamy się na ich szkodliwe działanie, co bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Wiele Pań deklaruje, że po rezygnacji konwencjonalnych podpasek i tamponów, na rzecz tych eko, po wielu lat udało im się pozbyć ciągle nawracających infekcji intymnych i podrażnień.
 2. Oszczędności.
  W dłuższej perspektywie wielorazowe środki higieniczne są po prostu tańsze, niż te jednorazowego użytku, które trafiają do kosza w masowych ilościach.
  Prawdą jest, że dostępne na rynku ekologiczne podpaski i tampony są drogie. Jedno ich opakowanie potrafi kosztować nawet około 20 złotych. Dla wielu kobiet jest to nadal najpoważniejsza przeszkoda w wypróbowaniu tych produktów.
  O wiele tańszym rozwiązaniem są środki wielorazowe. Jedna podpaska nadająca się do prania to koszt około 40 złotych, a wielorazowy tampon około 50, z kolei kubeczek menstruacyjny to wydatek rzędu 70-80 złotych.
  Jednak każdy z tych produktów będzie nam służył przez kilkanaście miesięcy lub nawet kilka lat. Podliczając wydatki ponoszone przez ten czas co miesiąc na jednorazowe podpaski i tampony (10-20 złotych podczas jednej miesiączki), zauważymy, że dzięki wielorazowym produktom możemy sporo zaoszczędzić.
 3. Redukcja produkcji odpadów.
  Każda podpaska ma klejący, nieprzemakalny spód, skrzydełka i plastikowe opakowanie, również tampony są pakowane w folię. Oznacza to, że podczas każdej miesiączki wyrzucamy do kosza spore ilości rozkładającego się setki lat, szkodliwego dla środowiska naturalnego plastiku. W dodatku, jak podaje Royal Institute of Technology w Sztokholmie mający największy negatywny wpływ na środowisko i powodujący ocieplenie polipropylen o małej gęstości (LPDE), jest powszechnie używany do produkcji spodów od podpasek oraz aplikatorów do tamponów.

Wiele z nas wcale nie zastanawia się nad tym, jak bardzo zanieczyszczone środowisko wpływa na zdrowie nasze i naszych dzieci. Warto, o tym pomyśleć i rozważyć używanie ekologicznych podpasek i tamponów lub kubeczka menstruacyjnego.

Tampony, podpaski, a może kubeczek menstruacyjny?

Wielorazowe podpaski i tampony są bardzo łatwe w użyciu. Stosując je w czasie miesiączki, przyczynimy się do zmniejszenia liczby odpadów trafiających do środowiska, zaoszczędzimy sporo pieniędzy, a także poprawimy swoje zdrowie intymne.

Ginekolodzy potwierdzają, że korzystanie z wielorazowych środków higienicznych jest bezpieczne. A badania wskazują, że liczba zakażeń podczas miesiączki, nie jest większa, niż w przypadku stosowania jednorazowych podpasek, czy tamponów.

Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na ich używanie, konieczne jest skrupulatne przestrzeganie zaleceń producenta w zakresie ich stosowania oraz dezynfekcji. Zaniedbania higieniczne mogą prowadzić do przewlekłych i nawracających infekcji intymnych. Jeśli podczas stosowania eko zabezpieczeń w trakcie miesiączki, pojawią się jakieś niepokojące objawy, takie jak ból brzucha, swędzenie i pieczenie okolic intymnych, czy upławy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza ginekologa.

Komentarze ()

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania

To twój pierwszy raz?

Wykorzystaj kod rabatowy 9%

na swoje pierwsze Eko zakupy:

EKO POCZĄTEK

*rabat nie dotyczy produktów już przecenionych

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.