Lista produktów marki FAIR Squared
FAIR SQUARED jest firmą zarejestrowaną w Niemczech z siedzibą w Kolonii. Udziały firmowe są własnością rodziny i ani koncerny, ani sponsorzy nie uczestniczą bezpośrednio lub pośrednio w firmie.
WięcejZasady biznesowe FAIR Squared opierają się na przejrzystości, społecznej i środowiskowej zgodności, ochronie zwierząt i solidarności z ludzmi z ubogich regionów świata.
Międzynarodowi ekskluzywni partnerzy FAIR SQUARED są tak samo niezależnymi firmami rodzinnymi, które handlują zdrową żywnością, naturalnymi kosmetykami i ekologicznie cennymi produktami.
Partnerzy FAIR SQUARED nie są ekonomicznie uzależnieni od FAIR SQUARED GmbH. Negocjujemy na tym samym poziomie, traktujemy naszych partnerów z respektem i stoimy z nimi w szczerym dialogu. Z tego wynikają długoterminowe umowy, które konwertują więcej sprawiedliwości w międzynarodowym handlu.
Receptury produktów są w posiadaniu firmy. Co pół roku FAIR SQUARED opracowuje 5 do 8 nowości, które są przedstawiane w lutym i wrześniu każdego roku. Marka FAIR SQUARED jest w wielu krajach świata zajerestrowanym znakiem towarowym.
HISTORIA FIRMY
FAIR SQUARED jest alternatywną organizacją handlową, która stara się redukować brak równowagi w handlu na całym świecie. Nasz pomysł przedsiębiorstwa pochodzi od kampanii Oxfam “Make poverty history” z roku 2005. W roku 2010 produkty FAIR SQUARED pierwszy raz zostały rozprowadzone w Anglii przez OXFAM i Amnesty International. Ten pomysł szybko został podchwycony przez różne organizacje studenckie w Wielkiej Brytanii i one zatroszczyły się o dalsze rozpowszechnienie w Anglii. Pierwszymi produktami były prezerwatywy, krem do rąk i kosmetyki pielęgnacyjne do ust.
Popyt rósł szybko i więcej partnerów zaczęło dystrybuować produkty FAIR SQUARED w Skandynawii i Beneluksie. W roku 2013 firma przeprowadziła się do Kolonii, nosi od tego czasu nazwę FAIR SQUARED GmbH (sp. z o.o.) i przeniosła produkcję do niemieckiego parku krajobrazowego Eifel, jak również do Sarstedt koło Hanoweru. Asortyment wzrósł od 12 do 80 artykułów. Dzięki nieprzerwanemu popytowi naszych klientów, liczba składników z uczciwego handlu od oleju z oliwek z Palestyny, oleju migdałowego z Pakistanu, masła Shea z Burkina Faso po kauczuk z Indii mogła być rozszerzona aktualnie na ponad 15 partnerów. Tymczasem produkty FAIR SQUARED są sprzedawane w całej Europie.
PRODUKCJA
Od wynalezienia receptury, designu, przez butelkowanie, konfekcjonowanie do magazynowania, wszystko jest szybko i sprawnie produkowane w Niemczech. Jak produkujemy produkty FAIR SQUARED? Najpierw nasze uczciwie handlowane i biologiczne składniki przychodzą z całego świata do naszego magazynu i są sprawdzone przez gwarancję jakości. Uczciwie handlowane surowce są z naszego doświadczenia często smakowo, zapachowo i zawartościowo bardziej intensywne niż wiele konwencjonalnie wyrabianych surowców. Dla naszych pracowników jest to wciąż szczególne doświadczenie wziąć ”nosa” w naszym magazynie surowców. Tak pachnie świat.
Po wydaniu surowców produkty są świeżo przetwarzane. Nasi pracownicy i partnerzy na miejscu w Niemczech pracują od wielu lat przy produkcji kosmetyków i lekarstw, jak również przy produkcji produktów medycznych. Dzięki ich doświadczeniu surowce są mieszane według FAIR SQUARED receptury i powstają kosmetyki i produkty higieniczne wysokiej jakości.
CERTYFIKATY
Fairtrade International, krótko FLO, jest centralną organizacją narodowych organizacji Fairtrade. Ta organizacja została założona w roku 1997 w Bonn, z zamiarem połączenia wielu różnych marek i norm sprawiedliwego i uczciwego handlu. FLO składa się z dwóch gałęzi:
FLO e.V. opracowuje warunki i zasady, które muszą być spełnione, żeby otrzymać certyfikację Fairtrade. FLO-CerT (FLO certyfikacja) kontroluje dotrzymywanie tych zasad. To bardzo ważne, aby zapewnić, że handel jest naprawdę "fair".
Międzynarodowy system Fairtrade składa się dzisiaj z trzech sieci producentów, 25 narodowych organizacji Fairtrade, FLO e.V. i FLO-CERT. Organizacje Fairtrade przyznają znak jakości w poszczególnym kraju. W Niemczech jest to na przykład TransFair e.V., w Szwajcarii fundacja Max Havelaar i w Austrii Fairtrade Austria. Sieci producentów reprezentują wiele różnych grup producentów w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji (CLAC: Coordinadora Latinoamericana y del Caribe de Comercio Justo, AFN: African Fairtrade Network und NAP: Network of Asian Producers).
Nie wszystkie surowce, które FAIR SQUARED przetwarza, są ujęte przez organizację Fair Label e.V. (FLO). ponieważ istnieje zbyt wiele naturalnych składników. Jednym z tych surowców jest kauczuk naturalny (w postaci płynnej: lateks). Kauczuk naturalny uzyskiwany jest z soku tropikalnego drzewa “Hevea Brasiliensis”. Stowarzyszenie Fair Rubber e.V. postawiło sobie za cel, “przyczynić się do poprawy warunków pracy i życia głównych producentów gumy przez stosowanie zasad sprawiedliwego handlu.” Taki zapis znajdziemy w statucie. Ale co to znaczy? Fair Rubber dba o ludzkie dobro. Główni producenci naturalnego kauczuku - pracownicy plantacji i chłopi małorolni powinni otrzymać możliwość uczestniczenia w sprawiedliwym handlu. Niestety niskie ceny sprawiają, że niemożliwe dla nich jest, zapewnienie sobie i rodzinie godne życie taką pracą. W tym aspekcie pomaga Fair Rubber: Płacąc premię 0,50 € za kg kauczuku zapewnia w miarę możliwości, pokrycie kosztów produkcji. Ponadto dzięki zasadom sprawiedliwego handlu otrzymują niewielką swobodę do posunięć poprawiających ich warunki pracy i życia. O zastosowaniu tej premii decyduje FLO: Przez zarząd związku rolników małorolnych, lub na plantacjach przez gremium, które składa się z wybranych przedstawicieli załogi i zarządu. Produktami FAIR SQUARED, które zostały certyfikowane przez Fair Rubber e.V. są prezerwatywy, kubeczki menstruacyjne i inne produkty z naturalnego lateksu.
Pieczęć międzynarodowego stowarzyszenia “The Vegan Society” z siedzibą w Birmingham znajduje się globalnie nie tylko na produktach kosmetycznych, ale również na artykułach spożywczych, odzieży, produktach czyszczących i innych produktach. Gwarantuje ona, że w ogóle nie zawierą one zwierzęcych substancji. Produkty FAIR SQUARED są certyfikowane przez Vegan Society i spełniją ich normy. Poniżej wykaz norm:
• Zwierzęce składniki: Wytwórcy i producenci tego certyfikowanego produktu nie mogą stosować produktów zwierzęcych lub zwierzęcych produktów obocznych w produktach lub przy produkcji.
• Doświadczenia na zwierzętach: Opracowanie lub wytwarzanie produktu nie może uwzględniać lub nie mogło uwzględniać doświadczeń na zwierzętach. Ani we własnym imieniu firmy, ani w imieniu innych, którzy tę firme kontrolują.
• Genetycznie modyfikowane organizmy: Opracowanie lub wytwarzanie genetycznie modyfikowanych organizmów nie może obejmować lub nie mogło obejmować genów zwierzęcych lub substancji pochodzących od zwierząt. Produkty, których geny zostały zmienione, muszą być jako takie oznaczone.
Organizacja European Vegetarian Union szacuje, że w Europie żyje między 2% a 10% wegetarian. Większą część stanowią kobiety (Porównanie kobiet do mężczyzn wynosi 4,3 do 1). Popyt na produkty wolne od pochodzenia zwierzęcego wzrósł gwałtownie w ostatnich latach. Ten trend utrzymuje się szczególnie u młodych osób. Według badania firmy badawczej Mintel co piąty w wieku 16 -24 lat kupuje alternatywę do mięsa. Etycznie motywowani wegetarianie i weganie zwracają uwagę na to, że ich kosmetyki wolne są od produktów pochodzenia zwierzęcego. Dlatego ważne jest, że cała sieć dostawców i producentów jest odpowiednio dostosowana do wegan. Obejmuje to również klej i taśmę do pakowania bez pochodzenia zwierzęcego lub brak wykorzystywania zwierząt przy zbiorach surowców.
NATRUE powstało w 2007 roku i jest międzynarodowym, niezorientowanym na zysk związkiem z siedzibą w Brukseli. Celem związku jest ochrona i wspieranie naturalnych i biologicznych kosmetyków na całym świecie. Produkty certyfikowane pieczęcią NATRUE są zawsze wykonane w dużej mierze ze składników naturalnych.
Praktycznie znaczy to:
– Zastosowanie naturalnych i biologicznych składników;
– Ostrożny proces produkcji;
– Praktyki przyjazne dla środowiska;
– Rezygnacja z syntetycznych substancji zapachowych lub barwnikowych;
– Rezygnacja ze składników petrochemii, oleju silikonowego oraz pochodnych silikonu;
– Rezygnacja ze składników genetycznie zmodyfikowanych;
– Rezygnacja z naświetlania produktów końcowych lub składników roślinnych.
“HALAL” jest tłumaczone z arabskiego jako “pozwolone” lub “dozwolone”. Muzułmaninowi zabronione jest jedzenie wieprzowiny i jej produktów ubocznych, krwi oraz picie napojów odurzających (alkohol). Ale również zwierzęta, które nie były przepisowo ubite, nie mogą być przez nich przyjmowane. Człowiek przyjmuje substancje odżywcze nie tylko poprzez układ pokarmowy, lecz również w postaci kosmetyków przez skórę. Dlatego jest dla muzułmanów konieczne, żeby przy produkcji kosmetyków rezygnowano z “zabronionych” substancji i żeby zakład produkcyjny oraz sprzęt nie były przez nie zanieczyszczone.
Co to konkretnie znaczy?
• W produktach mogą być stosowane tylko składniki zgodne z HALAL
• Surowce zgodne z HALAL nie mogą być mieszane z niezgodnymi surowcami
• Półprodukty zgodne z HALAL nie mogą być mieszane z niezgodnymi półproduktami
• Ani w magazynie surowców ani przy produkcji nie może dojść do krzyżowego zanieczyszczenia
• Produkty końcowe zgodne z HALAL nie mogą być mieszane z niezgodnymi produktami końcowymi
• Środki czystości i inne materiały pomocnicze nie mogą narażać statusu zgodności z HALAL
• Wszystkie produkty muszą być identyfikowalne
FSC® (Forest Stewardship Council®) jest zaangażowana w promowanie przyjaznego dla środowiska, odpowiedzialnego społecznie i opłacalnego gospodarowania lasami, które zaspokaja społeczne, ekonomiczne i ekologiczne potrzeby obecnych i przyszłych pokoleń. Etykieta zapewnia, że tylko certyfikowany i kontrolowany przez FSC materiał będzie używany w dowolnym momencie łańcucha produkcyjnego.
Do produkcji produktów z certyfikatem FSC można stosować następujące materiały: certyfikowane przez FSC drewno kontrolowane lub materiały pochodzące z recyklingu. W zależności od etykiety FSC można zobaczyć, czy produkt jest wytwarzany wyłącznie z materiału pochodzącego z lasów posiadających certyfikat FSC (FSC 100%), jeśli jest wykonany z materiału z recyklingu certyfikowanego (FSC poddany recyklingowi) lub jeśli składa się z mieszaniny certyfikowanych i kontrolowanych materiałów (mieszanka FSC).