Woda różana: zalety i zastosowania

Co to jest woda różana?

Woda różana powstaje w wyniku destylacji płatków róży za pomocą pary. Woda różana jest pachnąca i czasami jest używana jako łagodny naturalny zapach jako alternatywa dla perfum wypełnionych chemikaliami.

Woda różana była używana od tysięcy lat, w tym w średniowieczu. Uważa się, że pochodzi z terenów dzisiejszego Iranu. Jest tradycyjnie stosowana zarówno w produktach kosmetycznych, jak i produktach spożywczych i napojach. Ma również wiele potencjalnych korzyści zdrowotnych:

1. Pomaga łagodzić podrażnienia skóry

Jedną z największych zalet wody różanej są jej silne właściwości przeciwzapalne. Te właściwości mogą pomóc w leczeniu wielu dolegliwości, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Może nawet pomóc złagodzić podrażnienia wywołane egzemą lub trądzikiem różowatym.

2. Łagodzi ból gardła

Lekarze często przepisują antybiotyki na ból gardła, ale możesz również spróbować wody różanej. Woda różana była tradycyjnie używana do łagodzenia bólu gardła. Chociaż potrzebne są badania, aby udowodnić jego skuteczność, istnieją mocne niepotwierdzone dowody na poparcie tego i bardzo małe ryzyko przy wypróbowaniu.

3. Zmniejsza zaczerwienienia skóry

Woda różana jest stosowana jako kosmetyk od tysięcy lat, więc nic dziwnego, że może poprawić cerę i zmniejszyć zaczerwienienie skóry. Właściwości przeciwbakteryjne mogą pomóc zmniejszyć trądzik. Właściwości przeciwzapalne skutecznie zmniejszą zaczerwienienie skóry i obrzęki.

4. Pomaga w zapobieganiu i leczeniu infekcji

Woda różana ma silne właściwości antyseptyczne, które mogą zapobiegać infekcjom i je leczyć. Z tego powodu woda różana jest często składnikiem wielu naturalnych i leczniczych zabiegów. Jedno z badań Trusted Source wykazało nawet, że kiedy wodę różaną stosowano w kroplach do oczu w leczeniu przypadków zapalenia spojówek, jej właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe pomogły w leczeniu choroby oczu.

5. Zawiera przeciwutleniacze

Płatki róży i olejek różany zawierają szereg silnych przeciwutleniaczy, które mogą pomóc chronić komórki przed uszkodzeniem. Jedno z badań wykazało, że te przeciwutleniacze mają potencjalne działanie hamujące peroksydację lipidów. W rezultacie zapewnia to silną ochronę komórek.

6. Leczy skaleczenia, blizny i oparzenia

Woda różana ma właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Mogą one przyspieszyć gojenie się ran - pomóc w czyszczeniu i zwalczaniu infekcji skaleczeń i oparzeń. Mogą również pomóc w szybszym leczeniu skaleczeń, oparzeń, a nawet blizn.

7. Poprawia nastrój

Woda różana ma silne właściwości przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.

8. Łagodzi bóle głowy

Woda różana i olejek różany są powszechnie stosowane w aromaterapii, aby złagodzić bóle głowy. Inną opcją jest nałożenie na głowę kompresu nasączonego wodą różaną na 45 minut, aby uzyskać pozytywne rezultaty.

9. Działa przeciwstarzeniowo

Wodę różaną często można znaleźć w produktach kosmetycznych, których celem jest redukcja zmarszczek. To dlatego, że może faktycznie działać przeciwstarzeniowo. Oprócz łagodzenia podrażnionej skóry, stosowana miejscowo może zmniejszać widoczność zmarszczek.

10. Łagodzi problemy z trawieniem

W medycynie ludowej woda różana była używana do wspomagania trawienia i zmniejszania zaburzeń trawiennych. Może ona również poprawić wydzielanie żółci, co dodatkowo wspomaga trawienie.

Formy i dawki

Możesz stosunkowo łatwo kupić lub zrobić wodę różaną. Możesz nakładać ją na skórę samodzielnie lub mieszać z nawilżaczami lub naturalnymi olejami, takimi jak olej kokosowy.

Możesz również użyć wody różanej do zrobienia herbaty z wody różanej lub herbaty z płatków róży. Poprawiają nawilżenie, zapewniają korzyści dla skóry, leczą dolegliwości trawienne i łagodzą ból gardła.

Potencjalne zagrożenia

Woda różana jest uważana za bezpieczną. Nie ma znanych zagrożeń w przypadku stosowania jej miejscowo lub w wyniku spożycia. Jedynym wyjątkiem jest uczulenie na tę substancję.

Jak używać wody różanej?

Możesz kupić wodę różaną lub zrobić ją samodzielnie. Gdy już ją masz, możesz z niej korzystać na wiele różnych sposobów, w tym:

  • Używaj jej jako środka do mycia twarzy lub toniku. Po umyciu zwykłym środkiem myjącym wystarczy spryskać lub obmyć twarz wodą różaną.
  • Używaj jej w przepisach, takich jak np. mrożona herbata z hibiskusa z wodą różaną.
  • Utwórz różaną mgiełkę wodną, ​​dodając ją do butelki z rozpylaczem. Możesz rozpylić wodę różaną na nadgarstkach, twarzy, a nawet na poduszce. Działa łagodząco na stres.

Comments ()

Produkt dodany do listy życzeń

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.