Pielęgnacja cery trądzikowej - naturalnie!

Trądzik to nie tylko problem nastolatków. Niestety wiele osób zmaga się z nim także w wieku dorosłym. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest skłonność skóry do nadmiernego wydzielania serum. Jednak dobrą wiadomością jest to, że prawidłowa pielęgnacja cery trądzikowej pozwala łagodzić objawy i cieszyć się dobrą kondycją naszej skóry.

Cera trądzikowa – charakterystyka

Cerę trądzikową charakteryzują rozszerzone pory, a także liczne zaskórniki, krosty, wypryski i zmiany ropne, często występujące w jednym miejscu. Głównym winowajcą takiej kondycji skóry jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje zatykanie porów, a gromadzące się na skórze bakterie dodatkowo przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. To wszystko sprawia, że cera ze skłonnością do trądziku wymaga szczególnej pielęgnacji.

Co szkodzi cerze trądzikowej?

Jedna z naczelnych zasad medycyny brzmi „po pierwsze nie szkodzić”. Niestety, w przypadku pielęgnacji wspomnianego typu cery często popełniamy błędy. Jednym z nich jest wyciskanie krostek, za sprawą którego przyczyniamy się do zaostrzenia stanu zapalnego skóry oraz – przy nieodpowiedniej higienie – przenosimy treść ropną oraz bakterie w inne rejony twarzy, dodatkowo pogarszając sytuację. Ponadto, wyciskając pryszcze naruszamy ciągłość naskórka, tworząc rany, a w konsekwencji i blizny. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest poddanie się takiemu zabiegu u profesjonalnej kosmetyczki.

Kolejnym błędem jest przesuszanie skóry trądzikowej. Chcąc pozbyć się nadmiaru łoju, zbyt często myjemy twarz mydłem lub stosujemy kosmetyki zawierające alkohol. Niestety, regularne przesuszanie skóry prowadzi do efektu odwrotnego – a więc do wzmożonego wydzielania sebum! Skóra trądzikowa wymaga regularnego nawilżania, o czym powiemy dokładniej w dalszej części artykułu.

Chcąc zadbać o cerę skłonną do wyprysków powinniśmy także zrezygnować z częstego i niewłaściwego maskowania wyprysków. Stosowanie w tym celu ciężkich podkładów i pudrów dodatkowo zatyka pory skóry i często skutkuje powstawaniem kolejnych zmian skórnych.

Czynnikami zaostrzającymi problem trądziku są także: nadmierna ekspozycja na słońce, przewlekły stres i przemęczenie. Warto zwrócić również uwagę na nieprawidłowości w diecie. Do zaburzeń w wydzielaniu sebum prowadzi m.in. nadmiar cukrów prostych, nabiału i żywności wysoko przetworzonej oraz niedobory witamin i składników mineralnych. Chcąc cieszyć się piękną skórą, należy zrezygnować także z używek: palenia, nadmiaru alkoholu oraz dużych ilości kawy i herbaty.

cera trądzikowa

Jak dbać o cerę trądzikową?

Na właściwą pielęgnację skóry trądzikowej składa się kilka elementów, omówionych poniżej.

Pierwszą z nich jest oczyszczanie skóry. Jest ono niezwykle ważne. Gromadzenie się nadmiaru łoju, zanieczyszczeń oraz bakterii jest bezpośrednią przyczyną zatykania się porów oraz powstawania krostek i zaskórników. By prawidłowo oczyścić skórę skłonną do trądziku powinniśmy stosować kosmetyki przeznaczone właśnie do tego typu skóry. Skórę powinniśmy oczyszczać 2 razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem. W przypadku cery trądzikowej naturalny cykl złuszczania się naskórka jest zaburzony, dlatego niezwykle istotne jest stosowanie peelingu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tradycyjne peelingi na bazie drobinek nie są dobrym rozwiązaniem w danym przypadku. Podrażnienie zachodzących zmian skórnych może doprowadzić do zaostrzenia się stanu zapalnego. Dlatego też wybierz odpowiedni peeling enzymatyczny. Zapewni on twojej skórze głębokie oczyszczenie, nie podrażniając jej.

W pielęgnacji skóry trądzikowej nie możemy pominąć także tonizowania. Zabieg ten przywraca skórze odpowiedni poziom pH, a także przeciwdziała namnażaniu się bakterii na jej powierzchni. Tonik przygotowuje także skórę do kolejnych etapów pielęgnacyjnych, zwiększając jej chłonność.

Kolejnym krokiem jest nawilżanie skóry. Jest ono nie mniej ważne, ponieważ silne oczyszczanie skóry, niezbędne w tym przypadku, może przesuszać ją oraz uszkadzać jej naturalną warstwę lipidową. W tym celu warto stosować odpowiednie kremy, zwłaszcza te o działaniu regenerującym i odżywczym. Sięgajmy po preparaty nawilżające, dedykowane dla skóry trądzikowej, które często bazują na składnikach regulujących wydzielanie sebum.

W naszej ofercie posiadamy szeroki wybór skutecznych kosmetyków naturalnych dla cery trądzikowej. Szczególnie polecamy:

1. Zestaw kosmetyków Sukin Blemish control:

  • Krok 1: Żel do mycia twarzy, 50ml
  • Krok 2: Tonik minimalizujący pory, 50ml
  • Krok 3: Żel na niedoskonałości, 15ml
  • Krok 4: Krem do twarzy bez olejków, 50ml

sukin na trądzik

2. Zestaw do terapii domowych NA TRĄDZIK Natural Way

  1. ekstrakt z bukwicy lekarskiej
  2. serum żel hialuronowy
  3. zaczarowane maseczki
  4. glinka czarna EcoCert
  5. krem antybakteryjny.

natural way na trądzik

Podsumowanie

Pielęgnacja skóry trądzikowej to proces trudny, jednak warty zachodu. Odpowiednie jej oczyszczanie i nawilżenie przywracają jej piękny, zdrowy wygląd. Pamiętaj, by stosować kosmetyki dedykowane do potrzeb danej skóry. Dzięki temu możesz mieć pewność, że przy odpowiedniej systematyczności i dbałości zadbasz o swoją skórę w najlepszy sposób.

Comments ()

Produkt dodany do listy życzeń

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.